Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Powiat lipnowski

Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę

Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę

Szykuje się koniec handlowania w niedzielę przez sklepy udające placówki pocztowe. Nowelizacja ustawy o zakazie handli w niedzielę i święta została przyjęta w pierwszym czytaniu przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

W obecnej ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta jednym z wyjątków, które nie są objęte zakazem, są placówki pocztowe. Istotną zmianą, która wprowadza nowelizacja, jest wyłączenie spod zakazu handlu tylko takich placówek pocztowych, których przeważająca działałność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy.

Inną ważną zmianą ma być pozwolenie na sprzedaż w dni wolne od handlu nie tylko właścicielowi, ale także jego rodzinie. Właściciele będą mogli korzystać z pomocy: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma. Pomagający członkowie rodziny nie mogą mogli być pracownikami ani zatrudnionymi w placówce handlowej.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w ostatni dzień tygodnia możliwy jest jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca z wyjątkami. Od 2019 roku przepisy ustawy będą zaostrzone - handlować (z wyjątkami) będzie można jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca.

Partnerzy