Prezentuj biznes w regionie!
Serwis promujemy
w całej Polsce!

Katalog branżowy BizneswRegionie.pl reklamujemy na plakatach z mapami miast i powiatów. Plakaty wydajemy i bezpłatnie rozwieszamy w firmach, sklepach, instytucjach i urzędach w całym kraju od 25 lat!

Plan miasta Bolesławiec

Składka ZUS w 2019 roku rośnie najszybciej od sześciu lat

Składka ZUS w 2019 roku rośnie najszybciej od sześciu lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w IV kwartale 2018 roku - dzięki nim możemy obliczyć składki zdrowotne na przyszły rok.

Miesięczna składka zdrowotna w 2019 wynosie 319,94 zł. Prowadzący działalność gospodarczą będą musieli zapłacić łącznie 1316,97 złotych miesięcznie składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS i zdrowotne w NFZ, czyli aż 88,25 złotych miesięcznie więcej niż dotychczas. To najwyższy wzrost składek od 6 lat.

Wzrost obciążeń z działalności gospodarczej jest efektem obecnego sposobu liczenia składek na ubezpiecznia społeczne, który opiera się na prognozie przeciętnego wynagrodzenia na nadchodzący rok. W rzeczywisotości składki rosną aż o 7,2 procent, podczas gdy spodziewane tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2019 wynosi tylko 5,6 procent. Skokowy wzrost spowodowany został niedoszacowaniem wzrostu wynagrodzeń przez rząd w minionym roku i koniecznością uwzględnienia tego w prognozie na 2019 rok.

Przedsiębiorcy uprawnieni do opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne przez 2-letni okres będą zobowiązani do zapłaty w sumie 555,89 złotych miesięcznie, co stanowi wzrost o 36,61 zł w porównaniu do roku minionego.

Partnerzy